09 Червня, 2020
Ось і настав червень. Це той місяць, коли у сільськогосподарських виробників закінчилася «гаряча» пора, пов’язана з проведенням весняно-польових робіт, найбільш важливими з яких є проведення посівної кампанії. Проведення якісного посіву в оптимальні строки є вагомою запорукою в отриманні дружних сходів с/г культур, що в свою чергу впливає на отримання високих врожаїв. Але відпочивати ще рано, бо необхідно зберегти сходи та провести комплекс робіт, пов’язаний із захистом рослин. Захист посівів від бур’янів є важливим заходом в системі захисту, який надає можливість уникнути конкуренції культурних рослин з бур’янами за світло, вологу та поживні речовини.
На даний час у структурі посівних площ господарств значний відсоток в сівозміні займають такі культури, як: соняшник, соя, ріпак, дещо менші площі займають - картопля, овочеві культури та цукрові буряки. Сходи всіх цих культур досить сильно страждають від надмірної засміченості злаковими бур’янами. Втрати врожаю від бур’янів можуть становити від 30 до 50%. Тому інтегрована боротьба з ними має першочергове значення для успішного вирощування с/г культур та отримання високих урожаїв.
Особливо критичним періодом є фаза сходів, яка збігається із масовим проростанням та розвитком майже всіх злакових однорічних і багаторічних бур’янів. Рівень їхньої шкідливості залежить від видового складу бур’янів, умов вологозабезпеченості, скоростиглості сорту культури, потужності посіву, потенційної забур’яненості орного шару, с/г техніки та прийомів догляду за посівами. За щільності односім’ядольних злакових бур’янів, наприклад видів мишію — сизого або зеленого, 5 шт./м2 втрати врожаю можуть становити 5%, а в разі засмічення курячим просом — 12%.
У різних зонах України злакові бур’яни представлені однорічними та багаторічними типами:
Застосування гербіцидів проти рослин-засмічувачів слід спрямовувати не тільки на підвищення урожайності, а й на зменшення негативного впливу перших на подальші культури сівозміни. З огляду на це слід застосовувати гербіциди вибіркової системної дії із коротшим періодом детоксикації у ґрунті та з ефективнішою токсичною дією на комплекс бур’янів, що засмічують посіви.
На посівах вищезазначених сільськогосподарських культур для боротьби з однорічними та багаторічними злаковими бур’янами необхідно використати препарат Нейтрин БТ.
Нейтрин БТ - протизлаковий системний гербіцид (грамініцид) вибіркової дії.
Препаративна форма: концентрат, що емульгується
Діюча речовина: хізалофоп-П-етил, 125 г/л
Хімічний клас: похідні арилоксифеноксипропіонової кислоти
Гербіциди із групи арилоксифеноксипропіонової кислоти проявляють високу активність проти однорічних і багаторічних видів бур’янів із родини тонконогових. Препарати краще проникають через листковий апарат, тому їх застосовують у період інтенсивного росту бур’янів.
Нейтрин БТ проявляє системну дію: добре рухається акропетально і базипетально. Тобто із транспіраційним та асиміляційним током речовин рухається флоемою і ксилемою, досягаючи зон безпосередньої дії у точках росту стебел, коренів та місцях кріплення листків, руйнуючи меристему чутливих рослин.
Через один-два дні з’являються перші симптоми дії гербіциду: хлоротичні плями, припинення вегетації бур’янів. Останні перестають бути конкурентами для культурних рослин у боротьбі за поживні речовини, вологу, світло. У точках росту злакових бур’янів припиняється подальше утворення клітинних мембран, що призводить до їхньої загибелі. Протягом семи-десяти днів вузли та точки росту злаків набувають бурого кольору, а листки червоніють, з’являється інтенсивне антоціанове забарвлення.
Однорічні рослини гинуть за сім-десять днів, а багаторічні — через два-три тижні.
За своєчасного внесення гербіциду достатньо однієї обробки за весь період вегетації культури. До того ж можна скористатися мінімальними нормами витрати препарату у період, коли рослини бур’янів перебувають у найчутливіших до їхньої дії фазах розвитку. Запізнення із проведенням захисних заходів призведе до потреби збільшення норм витрати гербіциду для часткового подолання наростаючої фазової резистентності рослин бур’янів, і водночас спричинить пригнічення культурних рослин.
Нейтрин БТ – незамінний препарат в системі захисту проти злакових бур’янів, завдяки універсальності застосування на багатьох основних сільськогосподарських культурах. (Регламент застосування препарату наведено нижче).
Як вже зазначалося вище, діюча речовина досить універсальна до використання на багатьох сільськогосподарських культурах, таких як:
Тому розглянемо світовий досвід застосування:
Спектр дії | Норма витрати, л/га | Обприскування посівів | Фаза культури |
Однорічні злакові бур’яни | 0,6-0,8 л/га | Обприскування посівів у фазу - 3-5 листків бур’янів | соняшник - 2-4 справжніх листка, інші культури - незалежно від фази розвитку |
Багаторічні злакові бур’яни | 0,8-1,2 л/га | Обприскування посівів - за висоти бур’янів 10-15 см | соняшник - 2-4 справжніх листка, інші культури - незалежно від фази розвитку |
Найбільш ефективним для використання Нейтрин БТ є період активного росту бур’янів за теплої погоди та достатньої вологості ґрунту і повітря. Важливо, щоб на бур’янах було достатньо листя для швидкого поглинання діючої речовини. Даний момент відповідає наявності від 2-3 листків до фази кущення у однорічних злакових, і 4-6 листків у багаторічних злакових (за висоти рослин 10-15 см). За таких умов можна застосовувати мінімальні норми витрати препарату. У випадку необхідності застосування препарату на більш пізніх фазах розвитку бур’янів норму витрати препарату необхідно збільшити до максимально рекомендованої.
Розчин препарату необхідно використати якнайшвидше після його приготування протягом декількох годин, так як діюча речовина хізалофоп-П-етил практично не розчинна у воді, але досить легко розчинна в органічних розчинниках, тому і представлена у формуляції концентрату, що емульгується. Діюча речовина стабільна в органічних розчинниках, але досить швидко розпадається у водному та лужному середовищі, тому особливу увагу потрібно також звертати на рН розчину та у випадку необхідності підкислити робочий розчин.
Нейтрин БТ можна застосовувати у сумішах з іншими засобами захисту рослин, окрім сильно лужних, на що зверталася увага вище.
Для знищення падалиці культурних злаків, слід застосовувати максимально рекомендовані норми витрати препарату. Найбільш чутливими фазами до дії Нейтрин БТ у озимої пшениці – 1-2 листки, у ячменю початок кущення.
Для отримання максимального ефекту від обробітку роботи слід проводити при температурі 15-25 °С. За умови настання несприятливих стресових умов (спека, засуха, заморозки, сильний вітер) обробку посівів проводити не рекомендується, так як різко знижується ефективність дії препарату.
Дощ протягом однієї години після проведення обробітку знижує ефективність дії препарату.
Норма витрати робочого розчину – 200-300 л/га в залежності від чисельності, видового складу та фази розвитку бур’янів.
Категорично не рекомендується використання в бакових сумішах препарату Нейтрин БТ із протидводольними гербіцидами. Інтервал між обробками в таких випадках повинен становити не менше 5 діб. Не рекомендується протягом 7 днів після застосування Нейтрин БТ проводити міжрядний обробіток ґрунту. На посівах соняшнику, у випадку різкого зниження температури, коли фаза розвитку культури за 4-ту пару листків, обробіток проводити категорично не рекомендується, так як ці умови призводять до значного пригнічення соняшнику.
Автор: Шевченко В.І., агроном-консультант Океан Інвест в Сумський та Чернигівській обл.